PAUPER: Aneb není budget jako budget

Pauper_Banner

Zdravím všechny čtenáře Kal-El blogu a příznivce budget balíčků. U mnoha začínajících hráčů je většinou rozhodující cena karet a tak se snaží nahradit drahé karty nějakou levnější alternativou. Často se tedy stane, že hráči mají sice levný balíček, ale bohužel s balíčkem toho moc neuhrají a hra jako taková se může stát demotivující a nezábavná.

Dnes bych vám chtěl představit tzv. pauper „formát“, který je levný, ne-li nejlevnějším formátem vůbec. Pauper se řadí mezi takzvané casual formáty, jelikož není oficiálně podporovaný WotC, s vyjímkou Magic: the Gathering Online. Je to formát, kde se hrají karty pouze s raritou common (všeobecně nejlevnější karty).  Není to tedy formát jako takový, ale spíše určení toho, jaké karty se smí a nesmí hrát. Můžeme si tedy v pauperu zahrát jakýkoliv známý formát (standard, legacy, modern, EDH a atd.). A však, když se řekne pauper nebo commoňák, tak se především myslí pauper legacy.

pauper hymnProč hrát pauper?

Mnoha lidem zde vadí, že je formát strašně omezující a že si zde nezahrají své oblíbené rare karty, které často s příchodem na bojiště vyhrají mnohdy celou hru. To je z části pravda, ale na druhou stranu zde získáváme formát, který je svojí finanční nenáročnosti dostupný naprosto všem hráčům.

Množství karet, ze kterých můžeme stavět balíčky není až tak malé a nabízí nám veškeré herní strategie jako jsou: aggro, control, midrange, combo. Můžeme soupeře převálcovat ohromnou armádou, odemlít mu knihovnu, kontrolovat hru pomocí counterspellů a nebo ho jednoduše upálit blesky.

Díky relativní vyrovnanosti a dostupnosti karet je to formát, který je vhodný pro hráče, kteří si chtějí opravdu zahrát a užít si hru jako takovou.

Jak je to s raritou a hratelností některých karet

Pauper – všechny karty, které byly alespoň jednou vydány s commonovou raritou (nejpoužívanější)

Pauper/Allcommon* – všechny karty, jejichž poslední vydání má commonovou raritu

Nesmíme však zapomenout na formát, ve kterém se bude hrát. Platí zde naprosto stejná pravidla, tak jak jej známe kromě banlistu (viz. níže).

*S názvem allcommon se můžete především setkat jako s názvem pro pauper standard.

Příkladpauper rancor

Rancor vyšel jako common v Urza´s Legacy a uncommon v Magic 2013 a tak si jej zahrajete na  legacy: ano a na modernu: ne (sice vyšel jako common v externích sadách jako je Duel deck nebo Planechase, ale nejsou to legální sady pro modern).

Forked Bolt vyšel jako uncommon v Rise of Eldrazi, ale jako common v Duel Deck: Zendikar vs. Eldrazi a tak si jej zahrajete na legacy: ano a na modern: ne (v legacy se smí hrát karty z externích sad).

Zabanované karty

Jelikož pauper je casual formát a v papírové podobě není podporovaný WOTC, tak zde neexistuje žádný banlist. Bude tedy jen a jen na klubu nebo komunitě jaké karty budou povoleny a vůbec v jakém formátu se bude hrát.

Pouze online verze pauperu (legacy) je podporována WOTC, kde exituje nasledující ban list.

Jsou to opravdu silné karty, které ovlivňovali enormně metagame. Osobně s kamarády hrajeme právě s tímto banlistem pro pauper legacy.

Formáty, různé variace a něco málo o nich

Základní formáty

Standard – Nejlevnější a stále se měnící formát. Zejména lidé, kteří draftují a mají doma hromadu jinak nepoužitelných karet v bedně, které mohou využít právě na pauper standard a užít si hru zase trošku jinak. Ceny balíčku se mohou pohybovat cca kolem 200 Kč.

Modern – Asi nejméně hraný formát, který nám nabízí stále mnoho zajímavých balíčků a herních stylů, které by se na pauper legacy tolik neprosadili. Ceny balíčků se zde mohou pohybovat kolem 500 Kč.

Legacy – Nejhranější a nejstálejší formát s největším množstvím karet na stavbu balíčků. Můžeme se zde setkat s určitou metagame a však pokud bude mít náš balíček hlavu a patu, tak si stále kvalitně a vyrovnaně zahrajeme. Ceny balíčků se mohou pohybovat od několika stovek až po nějakou tu tisícovku.

EDHpauper edh

Zde platí naprosto stejná pravidla jako pro klasické EDH. Jako generál může být klasická legendary creature nebo jakákoliv creature s raritou uncommon. Je zde nutné si dát pozor na některé karty, které by mohly být jako generál (legendy i uncommony) příliž silné a vytvořit si tak adekvátní ban list.

Singleton

Formát, kde se smí hrát každá karta pouze jednou (kromě basic landů). Barevnost balíčku není nějak ovlivněna, tak jako to mu je v EDH generálem. Můžou se hrát 100 karetní balíčky nebo jen 60ti a klidně jen 40ti karetní. Záleží jen a jen na komunitě.

Jiné formáty/variace

S kamarády můžete klidně uspořádat allcommon draft, pokud si rozumně připravíte boostery. Nebo si můžete sestavit multiplayer Tower Deck (balíček se kterým hrají všichni hráči, společná knihovna i hrob, extra knihovna na země a na zbytek karet, často čítá několik stovek karet) a bavit se tak s kamarády opravdu za pár korun. Fantazii se opravdu meze nekladou.

Závěrem

Doufám, že se vám takové menší seznámení s pauper formátem líbilo. Od příště se už můžete těšit na rozbor nějakého toho pauper balíčku.

PS: Nezapomeňte, že je nejdůležitější se u hry pořádně bavit a užít si hru jako takovou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>