Lucernový průvod
Je to už nějaký ten pátek, kdy jsem zde naposledy publikoval svůj článek. Když jsem si to nedávno provinile uvědomil, bylo jasné, že je třeba tuto skutečnost napravit. Jako vždy se objevil problém s tématem: o čem bych vlastně měl psát? Odpověď na tuto otázku přineslo GP Charlotte, kde jsem ke svému obrovskému překvapení na předních pozicích zaregistroval deck, o němž jsem do té doby slyšel pouze jednou a přiznám se, že jsem se jím tehdy příliš nezabýval. Jak se ukázalo na již zmíněném GP, nejsem jediný člověk, kdo s takovým deckem nemá velké zkušenosti a proto cítím potřebu seznámit s ním další členy magickové komunity, jelikož jde o deck, který se svou konstitucí a způsobem hry odlišuje od naprosté většiny ostatních balíků. Čtenáři doufám prominou dnešní competitive okénko namísto budget balíků, kterým se obyvkle věnuji, ale mám pocit, že tento deck si pozornost zaslouží. Dnes spolu prozkoumáme taje a fungování čtyřbarevného artefaktového balíku s názvem Lantern Contol.
Nejdříve ze všeho si ukážeme decklist:
Lantern Colntrol
Creatures (3)
3 Spellskite
Lands (17)
2 Blackcleave Cliffs
2 Copperline Gorge
2 Ghost Quarter
4 Glimmervoid
4 Llanowar Wastes
1 Tendo Ice Bridge
2 Academy Ruins
Spells (40)
4 Codex Shredder
4 Ensnaring Bridge
4 Ghoulcaller's Bell
4 Lantern of Insight
3 Pithing Needle
2 Pyrite Spellbomb
2 Abrupt Decay
2 Surgical Extraction
3 Mox Opal
4 Ancient Stirrings
2 Duress
3 Gitaxian Probe
3 Inquisition of Kozilek
Sideboard (15)
1 Grafdigger's Cage
4 Sun Droplet
2 Welding Jar
1 Ancient Grudge
3 Nature's Claim
1 Bow of Nylea
3 Pyroclasm
Můj odhad je, že když jste poprvé shlédli tento decklist, nebylo vám úplně jasné, o co že se tu jedná. Pojďme se tedy spolu podívat, co se v tomto decku vlastně děje.
Lantern Control je deck, který je založený na tom, že víte, co váš protivník už má na ruce a co si může dolíznout. Abyste se dozvěděli, co váš protivník už na ruce má, jsou zde zahrnuty karty jako Duress, Inquisition of Kozilek a Gitaxian Probe. Abyste se dozvěděli, co si váš protivník dolízne, je zde zahrnuta Lantern of Insight, což je klíčová karta celého balíku.
Samotná Lantern of Insight se však neumí zbavit nepohodlných vrchních karet protivníkovy knihovny, proto jsou zde zahrnuty odemílací artefakty Codex Shredder a Ghoulcaller’s Bell, díky kterým můžete s vrškem knihovny účinně manipulovat. Tyto dvě karty jsou navíc hlavním způsobem, jak tento balík vyhrává – Lantern Control se primárně snaží odemlít soupeře.
Nicméně vědět, co má váš protivník na ruce a co si lízne vám hru samo o sobě nevyhraje, je potřeba těchto informací efektivně využít. K tomu slouží Surgical Extraction a Pithing Needle. Díky výše zmíněným odemílacím artefaktům a discard spellům se dříve nebo později do protivníkova hrobu dostanou jeho klíčové karty – například nějaká část jejich komba, non-basic landy a jiné důležité karty. V tento okamžik přichází na řadu Surgical Extraction – už v prvním kole hry tak můžete soupeře navždy zbavit nějaké z jeho důležitých karet (například hráče Twin Comba můžete zbavit Splinter Twinu). Podobné využití má i Pithing Needle. Naprostá většina turnajových balíků hraje velké množství fetch landů. Může se tak snadno stát, že v prvním kole zahrajete Gitaxian Probe a o chvíli později právě Pithing Needle na jejich fetch land, který může být jedna ze dvou zemí, kterou mají, čímž protivníka prakticky odstavíte od many. Na současném fieldu je poměrně populární i R/G Tron, kde Karn Liberated a Oblivion Stone umí Lanter Controlu znepříjemnit život, obě tyto karty však Pithing Needle umí vypnout. Možností, jak se dá tato karta využít je nespočet.
Je zde přítomný i Abrupt Decay, který se umí zbavit nespočetého množství problematických karet, například už výše zmíněného Oblivion Stone.
Protože je v tomto balíku opravdu velké množství artefaktů, nechybí zde ani Mox Opal, který balík značně urychluje a navíc poskytuje barvu jakékoliv many, což vzhledem k faktu, že jsou zde využívány many čtyř barev, je velmi důležitá schopnost. Díky němu tak není problém mít manu například na Ancient Stirrings, které pomohou najít v podstatě jakoukoliv kartu, která je momentálně potřebaná – neumí najít jen barevná kouzla, kterých zde ale mnoho není.
Další velmi důležitou kartou je Ensnaring Bridge. Lantern Control je opravdu velmi pomalý balík a bez Bridge by byl proti téměř všem aggro balíkům více než zranitelný. Proto jsou zde zahrnuty čtyři kopie, navíc se dá najít pomocí Ancient Stirrings. Téměř všechny spelly obsažené v tomto balíku jsou manově opravdu levné a tak máme ruku brzy prázdnou a téměř žádná creatura tak nemůže útočit.
Při prohlížení decklistu jste určitě zaznamenali přítomnost Academy Ruins – tato karta je naprosto nezbytná, neboť zaručuje, že narozdíl od vašeho protivníka vám nikdy nedojdou karty v knihovně. Zároveň spolu s Pyrite Spellbomb poskytuje alternativní možnost výhry – Spellbomba umí dát za dva, poté skončí ve hřbitově, odkud je pomocí Academy Ruins vrácena zpět na vršek knihovny a celý proces se může opakovat.
Když už se bavíme o „recyklování“ karet, už dříve zmíněný Codex Shredder má kromě odemílání protivníka ještě jednu další důležitou funkci – našemu decku slouží jako pseudo Snapcaster Mage, neboť si s jeho pomocí můžeme vrátit z hrobu zpět do ruky jakékoliv dříve použité nebo odemleté kouzlo. Díky tomu tak například nejsme omezeni jen na dvě kopie Abrupt Decaye.
Poslední, avšak neméně důležitou složkou tohoto balíku jsou creatury, které jsou zde zastoupeny v početní menšině. Celý creatuří arsenál představují tři kopie Spellskite. Cílem decku však není vyhrát na damage a tak je zde z creatur zastoupena právě jen již zmíněná Spellskite, jejíž efekt je však více než důležitý. Je efektivní proti velké části současného fieldu; velmi pomáhá proti Splinter Twin kombům, nejrůznějším variacím Burnu a slouží jako poměrně velký blocker do té doby, než přijde Ensnaring Bridge.
Sideboard
Karty jako Pyroclasm, Nature’s Claim, Grafdigger’s Cage nebo Ancient Grudge snad nikoho nepřevapí, ničení artefaktů a enchantmentů patří k základům dobrého sideboardu, alespoň minimální blokace práce s hrobem také, a u controlního decku snad nikoho nepřekvapí ani přítomnost Pyroclasm.
Zajímavá je však přítomnost Sun Droplet. Tento artefakt je zde zahrnut kvůli Burnu a Delverovi, zkrátka proti deckům, které hrozí přímým damage. Dvě kopie Sun Droplet na bojišti jsou proti těmto balíkům často už příliš velké sousto. Navíc se dají najít pomocí Ancient Stirrings, případně vrátit z hrobu zpět na vršek knihovny pomocí Academy Ruins.
Za povšimnutí stojí i Welding Jar, který obvykle nachází uplatnění v Affinitě. Zde je zahrnut například proto, aby ochránil cenný Sun Droplet a ztížil tak Delverům a Burnu jejich práci.
Poslední a nejzajímavější položka sideboardu je Bow of Nylea. Na první pohled zvláštní volba však při bližším prozkoumání začíná dávat smysl. Především přidání čtyř životů může být proti už tolikrát zmíněným protivníkům jako jsou Delver a Burn opravdu klíčové. Tři damage do bytosti s létáním se také může hodit. Nejzajímavější je však použití prvního módu tohoto artefaktu, a sice položení +1/+1 žetonu na nějakou bytost. Některé creatury, jako například Noble Hierarch, mohou zaútočit, i když je Ensnaring Bridge na bojišti a my v ruce nemáme žádnou kartu, a tak tomuto decku pomalu ubírat životy. Položení +1/+1 counteru na takovou bytost může tento problém natrvalo odstranit.
Lantern Control je upravdu zajímavý a po přečtení tohoto článku doufám, že se mnou budete souhlasit, když řeknu, že je navíc invenční a neotřelý. Jak jsem psal již na začátku, svou konstitucí se zcela odlišuje od naprosté většiny ostatních decků a zcela si mě získal.
Věřím, že po přečetní dnešního článku jste pronikli do tajů tohoto controlu a pokud byste ho někdy potkali na turnajích, nezastihne vás nepřipravené.
Pokud byste měli ohledně Lantern Controlu jakýkoliv dotaz, neváhejte zeptat se v komentářích pod tímto článkem. Doufám, že se vám můj dnešní rozbor líbil a uvidíme se u mého dalšího článku, kde se budu opět věnovat budget modernu. Do té doby vám přeji hodně štěstí ve vašich dalších bojích!