Magickové začátky

il_fullxfull.279067899

Život magickového začátečníka umí být těžký. Hra to není lehká, už jen pochopit její základní princip není oproti mnoha jiným hrám jednoduché, hlouběji proniknout do pravidel potom trvá měsíce, často i déle. Ruku v ruce s těmito problémy se hlavách začátečníků objevují otázky jako: „Jak postavím balík?“, „S kým budu hrát?“, můžou se objevit i některé depresivnější, jako „Jak se to všechno mám naučit?“ a podobně. Pomoc začátečníkům zde v České Republice není velká, většina materiálů je v angličtině nebo jiných cizích jazycích, což situaci všem začínajícím hráčům jen ztěžuje. V tomto článku se tak budu snažit pomoct všem začínajícím hráčům v co nejvíce ohledech.

 

Kde a s kým hrát?

Mějme následující scénář. O magicku jste se dozvěděli od svého kamaráda Honzy. Hra vás zaujala a máte chuť jí také hrát. Požádáte proto Honzu, abyste si spolu šli zahrát, Honza ochotně souhlasí a půjčí vám balík. Ať se však snažíte sebevíc, mnoha věcem pořádně nerozumíte a navíc Honza je zkušenější a v naprosté většině her vás poráží.

Takový začátek může odradit každého. Proč hrát hru, ve které pořád prohráváte?

Dejme tomu, že vás hra ale zaujala natolik, že byste jí rádi hráli i přes špatnou první zkušenost. Jak ale postupovat dál? Ideální je říct o hře nějakým svým dalším kamarádům, kteří s ní také nemají žádnou zkušenost. Hlavním důvodem je, že budete hrát s někým, koho znáte a navíc na tom budete herně velice podobně. Hry mezi vámi tak budou povětšinou vyrovnané a zábavné.

Od věci také není vyhledat nějaký magickový klub, který se ve vašem okolí bezesporu nachází. V takových klubech dost možná narazíte na nějaké další začátečníky (případně ho můžete začít navštěvovat společně s vašimi kamarády) a navíc tam jsou i zkušení hráči, kteří vám určitě rádi pomohou s problémy a nejasnostmi, na které můžete během hraní narazit. Je také možné, že se klub přímo zabývá výukou nováčků a tak se dostanete pod ta správná ochranná křídla.

 

S jakým balíkem začít?61b2vqDoZwL

Pokud jste zavítali do nějakého magickového klubu a nebo se tam chystáte, je pravděpodobné, že tento klub bude mít v zásobě nějaké Half Decky – to jsou balíky přímo určené nováčkům, nejsou nijak těžké na hraní a jejich účelem je, aby se začátečník seznámil se základními principy hry a se základními typy karet. Díky těmto předkonstruovaným balíkům získáte dobrý přehled o tom, v čem každá z magickových pěti barev vyniká a jak takový magickový zápas probíhá.

 

V případě, že jste žádný klub nenašli, nezoufejte. A pokud jste už nabrali nějaké 489_intropack4zkušenosti s magickem pomocí Half Decků, je čas se posunout dál. Společnost, která má magicky na svědomí (Wizards of the Coast) pravidelně vydává nové a nové předkonstruované balíky, které nejsou příliš náročné na hraní a většinou mezi sebou bývají vyrovnané. Těmi jsou tzv. Intro Packy, Duel Decky, atd. Ty vám poskytnou váš první balík, který bude dobrým odrazovým můstkem pro vaši magickovou kariéru. Ideálně za pomoci nějakého zkušenějšího hráče pak můžete svůj balík vylepšovat, díky čemuž získáte základní zkušenosti s tvorbou balíků, které v budoucnu bezpochyb nesčetněkrát uplatníte. Stále platí, že byste měli hrát především se stejně nebo podobně pokročilými hráči, hry mezi vámi pak budou daleko vyrovnanější, než kdybyste se rozhodli postavit ostřílenému magickovému hráči, který navíc nejspíš vlastní lepší a dražší karty, než vy.

 

Magickové formáty

Až dostatečně pochopíte princip hry a budete mít povědomí o aspoň základních pravidlech, bude třeba se soustředit na další vývoj a tím jsou turnaje. Je důležité zmínit, že nemá smysl snažit se co nejrychleji přijít na nějaký turnaj, nadšení by totiž mohlo vystřídat zklamání. Většina hráčů, kteří na turnaje chodí, hrají magic měsíce, spíše roky, a tak budete chybovat častěji, než oni, což vás může stát vítězství. Je proto dobré vědět o magicku co nejvíce. Taková znalost zcela určitě zahrnuje magickové formáty. Na „vyšší“ úrovni se totiž už nehraje „Magic“, hraje se „Standard“, „Modern“, atd.

Co ty názvy znamenají? Inu, magic má mnoho různých formátů. Na každém z těchto formátů jsou povolené jiné karty. A jaké magickové formáty máme? Rozdělujeme je do dvou skupin; constructed a limited.

Constructed formáty

U všech constructed formátů platí, že si hráč musí přinést svůj balík z domova. Jeho balík musí obsahovat minimálně 60 karet + dalších až 15 karet tzv. sideboardu a každá karta (s výjimkou basic landů) smí být v balíku a sidebaordu dohromady obsažena maximálně 4x. V naprosté většině případů se každé z turnajových kol hraje na dvě vítězné hry, přičemž po první hře si můžete vyměnit libovolný počet karet mezi vaším balíkem a sideboardem, a to tak, aby měl balík po sideboardování stále alespoň 60 karet a aby v sideboardu nebylo víc než 15 karet. Díky tomu budete v další hře lépe připraveni proti konkrétnímu soupeři. Po dokončení kola pak musíte balík uvést zpět do původního stavu, tedy karty, které jste ze sideboardu dali do balíku, musíte z balíku vyndat a vrátit je zpět do sideboardu a naopak.

Rozlišujeme následující constructed formáty:

Standard – povolené jsou karty ze dvou nejnovějších bloků a edic mezi nimi, tedy až z osmi posledních edic. Jakmile vyjde edice devátá, nejstarší čtyři edice tzv. „odrotují“. (V současné době jsou na standardu povolené karty z edic Theros, Born of the Gods, Journey into Nyx, Magic 2015, Khans of Tarkir, Fate Reforged a od 27. března také nová edice Dragons of Tarkir.)

Block – povolené jsou jen karty z daného bloku

Extended – povolené jsou karty z posledních čtyř bloků a Core Setů vydaných mezi nimi.

Modern – povoleny jsou všechny karty od 8th Edition až po poslední vydanou

Legacy, Vintage – povoleny jsou všechny edice. Na Vintage je zaveden seznam karet, které balík smí obsahovat pouze jednou a na Legacy jsou tyto karty zakázány (tyto karty jsou většinou z magickových počátků a jsou příliš silné, navíc jsou dnes téměř nesehnatelné).

Commander (EDH) – hráči vymyšlený formát. Je povolené hrát v něm karty ze všech vydaných edic, nicméně s tím, že každá karta smí být obsažena maximálně 1x (s výjimkou basic landů), balík má 99 karet + tzv. generála – legendární creaturu, která je umístěna mimo knihovnu v tzv. Command zóně. Navíc celý balík musí být pouze v barvách vámi zvoleného generála. (Podrobněji zde)

Limited formáty

Limited formáty jsou především turnajovou záležitostí. Odlišují se od constructed formátů tím, že si hráč sestaví balík až na turnaji, a to z karet, které tam dostane. Balík musí mít minimálně 40 karet. Rozlišujeme tyto limited formáty:

Sealed deck – hráč si na začátku turnaje koupí šest boosterů, ze kterých si sestaví balík, který následně doplní o základní země. Zbytek karet, které nemá v balíku, může používat jako sideboard.

Booster draft – Každý z hráčů si koupí tři boostery. Na znamení všichni hráči rozbalí první booster, vyberou si z něj jednu kartu a zbytek karet předají sousedovi. Současně s tím obdrží jiný balík karet, ze kterého si opět vyberou jednu kartu a tak to postupuje dál, dokud se nevyberou všechny karty. Poté všichni rozbalí druhý booster, opět si z něj vyberou jednu kartu, tentokrát ale posílají opačným směrem. Po dobrání karet se otevře třetí booster, který koluje stejně jako první. Z nabraných karet si pak hráči postaví svůj balík, který doplní o basic landy. Zbytek nabraných karet je používán jako sideboard.

 

 Turnaje

Máte-li již nahráno mnoho her a máte-li na svém kontě zkušenosti s magickem a jeho pravidly, je na čase vydat se prohlubovat své znalosti a zužitkovat zkušenosti na nějaký turnaj. Turnaje se konají v téměř všech formátech, nejčasteji pak ve Standardu, Modernu, Legacy a limited formátech. Pokud byste vyrazili na nějaký constructed turnaj, připravte se, že tam potkáte hráče, kteří ve svých balících hrají velmi drahé (a tím pádem často i lepší) karty. Není však důvod zbytečně se bát, každý odehraný turnaj přináší nové magickové zkušenosti, které v budoucnu zužitkujete. Jak se připravit na constructed formát naleznete zde.

Pokud byste raději vyrazili na limited turnaj, využijete zde především zkušenosti získané stavbou svého balíku. Schopnost sestavit co nejlepší možný balík je na těchto turnajích klíčem k úspěchu. Výhodou těchto turnajů nicméně je, že zde záleží především na schopnostech balík sestavit, nikoliv na finanční situaci každého z hráčů. Navíc na těchto turnajích vždy získáte nové karty a navíc velké množství zkušeností se stavbou balíků.

Ať už vyrazíte na jakýkoliv z turnajů, je dobré mít příhled o kartách, které se tam můžou vyskytnout. Pokud například půjdete na nějaký constructed turnaj, je dobré vědět, jaké balíky na daném formátů dominují. Díky tomu se ušetříte některých nepříjemných překvapení a budete schopni lépe dělat svá rozhodnutí. Pokud vyrazíte na limited turnaj, je dobré mít přehled o kartách, které se v dané edici vyskytují. To bude mít za následek jednak to, že nebudete muset karty studovat až na turnaji a jednak budete mít lepší představu o tom, co přibližně může váš protivník hrát.

Internetové herní programy

Od věci určitě není ani magicková praxe na počítači. Existuje velké množství magickových programů, které umožňují hraní proti skutečným hráčům přes počítač. Příkladem takového programu je například oficiální program přímo od WotC Magic Online (MTGO), každá karta se zde ale musí stejně jako v papírové podobě kupovat za reálné peníze. Dalším příkladem takového programu, už neoficiálním, je Magic Workstation (MWS), který je bezplatný. Podobných programů existuje mnoho. Všechny takové programy jsou ideální pro zdokonalování vašich magickových schopností, u bezplatných programů navíc můžete testovat balíky, které byste si rádi jednou postavili.

Pro inspiraci se stavbou nových balíků můžou sloužit stránky jako web Tapped Out, kam dávají hráči své balíky, nebo MTG TOP8, kde můžete najít nejlepší balíky z uplynulých velkých turnajů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>