Očekávat neočekávané ?!

path of bravery

Turnaj začíná už doma

Když jdete na turnaj, tak jsou dvě věci, které výrazně ovlivní váš výkon.

  • Musíte se zamyslet nad tím, co všechno můžete potkat za balíky a pokusit se najít jejich slabinu nebo vymyslet obranu proti nim.
  • Vždycky je výhodné hrát něco, co ostatní nebudou čekat.
    Jednou za čas prostřídat balík, upravit strategii balíčku nebo hrát karty, které se moc často nehrají.

Jako vedlejší balík mám odemílák a když jdu jednou za čas do Prahy na turnaj, tak mám vždy výhodu, protože takový balík nikdo nečeká a nikdo na něj není připravený.
Vždy mě baví pozorovat protihráče, jak po prvním kole horlivě přemýšlí co udělat, protože se s odemílákem na turnaji ještě nesetkal.

Například když vím, že většina balíků na turnaji bude typu agro, tak už do základu svého balíčku strčím nějaké karty, které jsou proti agru silné (ideálně nějaké ničení ať už plošné nebo cílovací).

Pokud víte, že váš balík má nějakou slabinu, pokuste se jí ochránit více kartami v sideboardu (dále už jen jako SB). Složení SB by mělo být rovnoměrné, ideálně takové, abyste měli na každého protihráče nějakou odpověď a věděli jak mu ublížit.

 Sideboard, cesta k vítězství . . .

Zaměřím se převážně na tuto část balíku, kterou můžete výrazně změnit, aniž byste museli měnit základ balíku.

Field_Marshal

  • Základní funkce SB je buď ochránit váš balíček. Například hrajete fritu, co má hodně kouzel dávající damage a i když první hru třeba vyhrajete, je potřeba dát do balíku několik karet z SB, protože na 100% váš nepřítel si dá do balíku nějaké karty, které vám budou hodně škodit (např. Kor Firewalker,Leyline of Sanctity nebo Timely Reinforcements). Je proto důležité s tím počítat a dát do balíku karty typu Leyline of Punishment, Everlasting Torment, Destructive Revelry nebo nějaké nečervené ničení na firewalkera.
  • Další karty v SB by měli být schopné oslabit soupeřův balík. Třeba když hrajete proti balíku typu dredgevine (pracuje s hrobem), tak idealní způsob, jak ho rozbrečet, je zahrát proti němu Relic of Progenitus nebo Rest in Peace.
  • Poslední, méně častá, ale o to silnější, je možnost alternativních karet, které soupeř nebude čekat.
    Uvedu příklad: hrajete-li již zmíněnou fritu a hrajete jí s minimem potvor, popřípadě úplně bez, tak mějte v SB třeba 4xThundermaw Hellkite nebo Kargan Dragonlord.
    Hra může pak vypadat takto:
    Ať už vyhrajete nebo prohrajete první hru, váš protihráč pravděpodobně vyndá z balíku většinu ničení potvor, protože to byly proti vám mrtvé karty.
    Nastane druhé kolo a ejhle, zahrajete nějaké takovéhle prasátko a protože protihráč dal pryč ničení, tak vám pravděpodobně zůstane ve hře dlouho. Možná i natolik, že vám vyhraje hru.

Přikládám seznam karet vhodných pro SB.
Začnu těmi, které jsou více všestranné:

Spellskite
Leyline of Sanctity
Runed Halo
Pithing Needle
Torpor Orb
Rakdos Charm
Suppression Field

Grave hate:

Rest in Peace
Grafdigger’s Cage
Relic of Progenitus

Anti-agro:

Anger of the Gods, Pyroclasm
Day of Judgment, Supreme Verdict nebo Wrath of God
Porphyry Nodes

Proti affinitě a aurám:

již zmíněná Spellskite
Stony Silence (zároveň silná karta proti Tronu)
Back to Nature
Tempest of Light
Fracturing Gust
Creeping Corrosion

Je toho vážně hodně

Proti burn balíčkům:

Kor Firewalker
Timely Reinforcements
+ cokoliv co dává hodně životů je zlý

Proti balíkům se silnými landy:

Tectonic Edge
Ghost Quarter
Sowing Salt

Proti controlům:

tady hodně záleží, jaký balík hrajete, ale zkusím vyjmenovat několik základních karet.

Dispel
Negate
Combust
Thalia, Guardian of Thraben
Duress

Proti combo balíkům:

Slaughter Games
Surgical Extraction
Meddling Mage
Sudden death

 

Snažil jsem se sepsat pár základních SB karet jen tak pro představu. Důležité je, že žádná karta není jedinečná a jestli se vám některá karta zdá drahá, vždycky se dá
najít nějaká alternativa s podobným efektem.

Jestli máte nějaké dotazy nebo si nevíte rady, co mít v SB proti nějakému balíku, tak napište do zpráv a já poradím.

 

Shaman, Wisdom of the Elders

3 Komentářů

  1. Jirka Kocman

    „Složení SB by mělo být rovnoměrné, ideálně takové, abyste měli na každého protihráče nějakou odpověď a věděli jak mu ublížit.“

    Tady si dovolím nesouhlasit. Není to totiž tak obecné tvrzení. Rozdíl bude, zda půjdu na malý lokální turnaj, nebo půjdu na velký turnaj, nebo dokonce na nějaký premiérový, jako například Grand Prix.

    Pokud vím, že struktura mého balíku je favorizována v boji proti konkrétnímu balíku, pak nemá smysl mít pro takového soupeře specifické karty v SB.

    Pokud budu vědět, že mému balíku vadí nějaký konkrétní balík a abych měl o něco lepší šanci musel bych vyměnit třeba 10 specifických karet, tak je lepší vůbec takové soupeře neřešit a neplýtvat drahocenným místem v SB. Jinými slovy, pokud před SB budu mít 20% na výhru a po SB se možná dostanu někde 40 max 50%, nebudu se tím balíkem zabývat a raději dám do SB karty které mi z šance 50% udělají 70%.

    Samozřejmě je nutné znát to co se hraje a co očekávám že se na turnaji sejde. Rozdíly ale existují, jinak bude vypadat příprava SB na Grand Prix kde budu hrát už od prvního kola, a jinak, když začnu po 3 byes hrát až 4. kolo a nastoupím proti soupeřům se skóre 3-0. Dá se totiž předpokládat, že ty nestandardní či nekonzistentní balíky v průběhu tří kol nějakou tu prohru získají, tudíž se s nimi nepotkám, nebo je potkám v daleko menším počtu.

    Pokud budu mít jeden špatný matchup s balíkem, který je 5% metagame, budu předpokládat, že jej za GP potkám jen jednou a to jedno kolo prostě obětuji.

    Na lokální turnaje se samozřejmě připravuji lépe protože typicky znám lidi, kteří tam chodí a co hrají.

    1. Shaman (Autor)

      Je jasné, že je rozdíl mezi malým turnajem a velkým turnajem, ale nemyslím si, že až tak velký. Když půjdu na malý lokální turnaj, tak vím, co můžu očekávat, co hrají kamarádi a podle toho se připravím.
      Když půjdu na velký turnaj, tak je to dle mého názoru dost podobné, protože vetšina lidí bude hrát známe top decky jako: affinita, uwr control, aury, zoo, ur twin, scapeshift, tron, burn, … Takže si dovolím tvrdit, že příprava je téměř podobná, protože znám 80% decků, které můžu potkat a proti kterým se budu připravovat.

      Dále jsem nikde nepsal(asi jsem to ale měl uvést), že je potřeba mít v SB karty proti soupeři, proti kterému máme velkou šanci na výhru. To by bylo opravdu zbytečné.
      Stejně tak je pravda, že některé balíky proti jiným nemají šanci a je lepší nedat do SB radši žádnou kartu, než si zabírat místo pro jiné důležité.

      Takže se dostáváme k tomu, že v SB budou karty proti balíkům ze kterých máme „respekt“, ale není nemožné je porazit i proti relativně vyrovnaným balíkům. Případně karty na protihráčovo SB(př: pokud vím, že mému balíku škodí bíla Leyline, dám do SB např. Wear//Tear, který můžu využít i proti jiným balíkům).
      Vzhledem k tomu, že těch balíků je poměrně hodně, budu se snažit dát do SB karty, které budou znamenat smrt pro ten daný balík(Sowing Salt, Fracturing Gust,..) a nebo karty, které jsou užitečné proti většímu množství balíků(Engineered Explosives, Negate,…).

      Ve výsledku budu mít v SB proti většině balíků 2-4 kousky.
      Takže když nebudeme slovíčkařit a pod slovem „každého“ si představíme 75-90% protihráčů, tak si stojím za svým výrokem:
      „Složení SB by mělo být rovnoměrné, ideálně takové, abyste měli na každého protihráče nějakou odpověď“.

      Taky bych rád podotknul, že toto není článek pro zkušené profi hráče, kteří o tom už mnohé vědí a mají v něčem odlišný názor. Toto bych označil jako kvalitní základ, věnovaný převážně začínajícím hráčům s málo zkušenostma.

  2. Pingback: Magickové začátky | MTG Kal-El Stochov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>