G/W „Twin“ Combo
Když jsem pár dní nazpátek zveřejnil svůj první článek na těchto stránkách, věděl jsem, že nebude trvat dlouho a napíšu svůj další příspěvěk. Dnes jsem si tedy sedl a začal přemýšlet, jakým dalším balíkem bych mohl pomoci potenciálním nováčkům. Během přemýšlení jsem si znovu pročítal svůj minulý příspěvek, když jisté slovo v onom článku upoutalo mou pozornost. V ten okamžik bylo rozhodnuto, čeho se bude týkat můj další decklist a mohl jsem se tak s chutí pustit do díla.
Dnešní článek se opět bude týkat budget modernu. Pokud jste četli můj předchozí článek (Sister Tokens), určitě si pamatujete, že jsem v něm psal, že nejčastějším typem balíků na levném modernu bude aggro. Rozhodl jsem se proto přijít s něčím jiným, než s aggrem. Doufám, že se vám má dnešní volba bude líbit, protože jsem se rozhodl podělit se s vámi o zajímavý a velmi levný combo balík.
Ještě než vám představím svůj decklist, chtěl bych poukázat na fakt, že se tento balík dá pořídit za neuvěřitelných 350kč a to včetně sideboardu. Dnešní deck tak bude mít rovnou dvě prvenství: jednak to bude první combo balík, který zde představím a jednak to bude pravěpodobně nejlevnější balík, o jakém na těchto stránkách kdy napíšu.
Dovolím si ještě jednu poznámku, než se konečně dostanu k samotnému decklistu. V tomto balíku byl kladen maximální důraz na minimální cenu. Zároveň ale tak, aby kvalita karet použitých v balíku nijak vážně nenarušila strategii a co nejméně kvalitu tohoto balíku.
Nyní se spolu pojďme bez dalších řečí podívat, jak tento balík vlastně vypadá:
G/W 'Twin' Combo by akas
Creatures (15)
4 Avacyn's Pilgrim
4 Elvish Mystic
3 Heliod's Pilgrim
4 Midnight Guard
Land (20)
4 Blossoming Sands
9 Forest
7 Plains
Spells (25)
4 Altar of the Brood
2 Apostle's Blessing
2 Congregation at Dawn
4 Ranger's Guile
2 Journey to Nowhere
2 Pacifism
3 Presence of Gond
2 Commune with Nature
4 Commune with the Gods
Sideboard (15)
2 Celestial Flare
3 Cliffrunner Behemoth
2 Kor Firewalker
2 Naturalize
2 Pacifism
2 Relic of Progenitus
2 Suture Priest
Už vidíte, proč je náš dnešní deck tak levný? Prakticky celý deck je poskládán z commonů a uncommonů, jen sem tam z nějakého levného Rka.
Ale jak tento deck vlastně funguje? Pokud jste ještě nepronikli pod závoj tohoto jednoduchého a přesto zajímavého combo decku, rád vás jím provedu.
Combo
Tyto dvě karty představují důvod, proč je nás dnešní balík combo balíkem. Kdykoliv přijde creatura, Midnight Guard se odtapne. Co se ale stane, když dostane abilitu od Presence of Gond? Dostane abilitu tapnout se a položit nám tokena do hry. V ten okamžik přišla creatura do hry a Midnight Guard se odtapne. A tak vzniká tzv. infinite loop a my můžeme vytvořit nekonečně 1/1 elfů.
Ale každé combo má nějaké tutory pro kousky komba a ani v tomto balíku tomu není jinak.
Tutory
Tutory jsou rozděleny do dvou skupin. První skupina (ta výš) slouží opravdu jako tutor – tedy zaručeně najdou to, co s nimi můžeme hledat. Heliod’s Pilgrim díky své abilitě může v knihovně najít chybějící Presence of Gond, nebo dokonce i Pacifism, což je důvod, proč tu pacifismus máme. Congregation at Dawn zase slouží jako tutor chybějícího Midnight Guard. Commune with Nature není tak spolehlivý tutor, jeho výhoda ale je, že ho můžeme narozdíl od Congregation at Dawn zahrát už v 1. kole, pokud bychom v naší úvodní ruce postrádali Midnight Guard. Commune with the Gods opět není stoprocentní tutor, má ale tu vlastnost, že s ní můžeme najít jak chybějící enchant, tak creaturu, což z této karty dělá velice silnou kartu v našem balíku.
Abychom ale mohli balík jako je tento úspěšně hrát, je zapotřebí umět své combo ochránit.
Protection
Ranger’s Guile představuje velmi účinný způsob, jak našeho Midnight Guard ochránit před zničením. Díky hexproofu se stane necílovatelný, navíc přidané +1/+1 z něj udělá 3/4, což znamená, že bez úhony přežije i Anger of the Gods. Možná se ptáte, proč zde používám Apostle’s Blessing a ne raději karty jako Gods Willing – důvod je jednoduchý. Větší část našeho balíku je zelená, takže tu máme i více zelených landů, než bílých a čas od času by se mohlo stát, že bychom neměli volnou bílou manu k dispozici – v ten okamžik si myslím, že je naprosto přijatelné zaplatit dva životy navíc a mít možnost ochránit naše combo za jakoukoliv manu.
Ramp
Abychom měli naše kombo sestavené co nejrychleji, je nutné být o krok napřed před naším soupeřem. K tomu nám dopomůžou tyto dvě manovací creatury, které naši honbu za sestavením comba urychlí.
Bonus
Altar of the Brood je přidaný bonus pro naše combo. Občas by se mohlo stát, že by nějaký, dejme tomu, červený mág měl v balíku Electrickery a zahrál by ho v našem útoku. On by tak získal celé kolo navíc. Nebo bychom hráli proti černému mágu, který by měl v sideboardu Illness in the Ranks – to bychom pak nemohli vyhrát nikdy. A nebo bychom hráli proti Sister Tokens, decku, o kterém jsem zde nedávno psal, a který by měl na bojišti vyloženou jednu ze sestřiček, například Soul Warden – inu, hrálo by se nám obtížně. Altar of the Brood nicméně všechny tyto problémy řeší. Každý token, který nám přijde na bojiště, spustí trigger Altáře a my tak našemu protivníku instantně odemeleme celou knihovnu a vyhneme se tak všem výše uvedeným nepříjemnostem. Posuďte sami, není to ideální karta pro naše combo?
Removals
Téměř vždy se v protivníkových řadách najde nějaká problematická creatura. V ten okamžik přicházejí na řadu tyto enchantmenty. Pacifismus může být vyhledán pomocí Heliod’s Pilgrim, což může být velice důležitá interakce. Journey to Nowhere sice tuto vlastnost nemá (není to aura), ale některé creatury, jako například Soul Warden jsou pro nás velice nepříjemné a nestačí na ně seslat pacifismus. Oba tyto enchantmenty mohou být nalezeny pomocí Commune with the Gods, což je další důležitá interakce, kterou v tomto balíku můžeme najít.
Sideboard
Sideboard patří do každého decku, který chce mít proti jiným deckům co největší šanci, a tak ani dnešní balík nebude výjimkou.
Celestial Flare – je možné, že by se na levném modernu mohla vyskytnou obdova modernových G/W aur, které hrají na jednu velkou, obtížně zabitelnou, často necílovatelnou creaturu. Proti takovým strategiím je tato karta víc než ideální.
Cliffrunner Behemoth – je to sekundární win kondice číhající v našem sideboardu. Náš protivník by proti naší strategii mohl nasideboardovat karty, které by jí účinně narušily a mi bychom tak mohli ztratit šanci na výhru. Tato creatura by mohla posloužit jako bijec, který nás navíc proti agresivním deckům umí udržet naživu o kus déle.
Kor Firewalker – pokud bychom narazili na nějakého červeného mága, je tento Kor nejúčinnější zbraní, jakou bychom mohli chtít. Za každé kouzlo nepřátelského mága nás vyléčí a ještě umí poblokovat všechny jeho creatury.
Naturalize – ta se hodí vždy. Ať už na protivníkův pacifismus nebo na jakýkoliv jiný nepříjemný enchantment nebo artefakt.
Pacifism – pokud bychom narazili na protivníka, který hraje velké množství pro nás problematických creatur, jako například velké creatury s tramplem nebo silnými abilitami, přijde nám Pacifismus navíc více než vhod. Navíc ho můžeme tutorovat pomocí Heliod’s Pilgrim
Relic of Progenitus – věřím, že na všech formátech se vždy vyskytne balík, který nějakým způsobem operuje s hrobem. Tyto balíky mohou být velmi nepříjemné a je dobré být na ně preventivně připraven. Alespoň minimální grave hate by měl být v každém sideboardu zahrnut.
Suture Priest – ať už bychom hráli proti tokenovému balíku a nebo bychom potřebovali životy navíc (nebo dokonce nekonečně životů navíc), může nám tento Cleric přijít vhod.
Herní plán
Jak by vlastně vypadalo takové ideální kolo? A kdy nejdříve můžeme naše kolo rozjet? Ve světě snů by to vypadalo asi takto:
T1: Forest + Avacyn’s Pilgrim/Elvish Mystic
T2: Plains + Midnight Guard
T3: Presence of Gond enchantující Midnight Guard. Nyní můžeme vytvořit nekonečně 1/1 elfů. Pokud bychom mohli, položili bychom ještě land a vyložili Altar of the Brood a tím bychom protivníkovi ve 3. kole odemleli celou knihovnu.
Pokud by všechno nešlo tak krásně, jak je popsáno výše, a většinou asi nepůjde, přicházejí na řadu tutory, protekce, atd. Věřím ale, že se combo bude dařit rozjet konstantně ve 4.-5. kole, což na balík za 350kč není zase tak špatné
Možné přídavky
Na úplném začátku jsem psal, že v tomto balíku byl klade maximální důraz na minimální cenu. Pokud se vám tento balík líbí, ale chtěli byste ho vylepšit, určitě zvažte přidání do mainboardu 1-2x Eternal Witness – pokud byste si pomocí Commune with the Gods odemleli například Altar of the Brood, může ho tato slečna přinést z hrobu zpět do naší ruky. Další kartou, která stojí za zvážení, je Thragtusk do sideboardu místo Cliffrunner Behemoth – co si budeme nalhávat, Thragtusk je daleko lepší.
Karet se dá zcela určitě přidat víc, například lepší manovací creatury nebo lepší landy, ale to už nechám vaší představivosti.
Doufám, že se vám můj dnešní deck líbil a pokud si tento článek přečetl nějaký začátečník, pak pevně věřím, že jsem dostatečně vysvětlil strategii tohoto balíku. Snad tento balík oslovil i ostatní čtenáře, na svou cenu je to myslím krásný balík.
Pokud byste měli zájem o nějaký konkrétní typ balíku, ať už aggro, combo, nebo control, na levném nebo normálním modernu nebo snad i na standardu nebo commanderu, neváhejte ozvat se do komentářů
Uvidíme se u dalšího článku. Do té doby hodně štěstí ve vašich dalších bojích!