Sister Tokens

Soul_Warden_by_gallegosart_com

Před nějakým časem jsem byl požádán, zda bych nezačal psát nějaké články o magicku. Jako hráč, který hraje MtG už poměrně dlouhou dobu, miluje tuto hru a věnuje jí mnoho času, nemohl jsem tuto nabídku odmítnout.

Když jsem se ptal, na jaké téma by se měl můj článek zaměřit, bylo mi řečeno, že mám zcela volnou ruku, až na jednu podmínku: tento článek by měl být věnovaný nováčkům. Vzpomněl jsem si tedy na mého kamaráda a spoluhráče, který přišel s nápadem stavět levné modernové balíky, které by byly ideální pro nováčky. Na jeden takový balík se spolu dnes podíváme.

Nejdříve krátce o levném modernu. Dovolím si ho považovat za formát pro začátečníky a budu předpokládat, že by se v tomto levném modernu mohly čas od času pořádat i nějaké turnaje. Tím, že se bavíme o levných balících, dá se předpokládat, že tyto balíky budou především aggra, případně čas od času nějaké combo. Na control zde asi nenarazíme, protože dobrý control balík vyžaduje poměrně specifické karty, které jsou většinou i drahé. Nejčastějším protivníkovým balíkem by tedy mělo být nějaké aggro, a právě proti aggru je náš balík zaměřen.

Náš dnešní deck je obdobou decku sem tam hraného na modernovýh turnajích, který je známý především pod názvem Soul Sisters. Rozdíl? Náš deck podle Černého rytíře stojí jen 730kč, včetně sideboardu.

Nyní je myslím čas podívat se na decklist:

Sister Tokens

Creatures (22)
Ajani's Pridemate
Cathedral Sanctifier
Martyr of Sands
Mentor of the Meek
Precinct Captain
Soul Warden
Soul's Attendant

Land (21)
19 Plains
Radiant Fountain

Spells (17)
Raise the Alarm
Spectral Procession
Chalice of Life
Honor of the Pure
Pacifism
Sideboard (15)
Brave the Elements
Burrenton Forge-Tender
Celestial Flare
Sundering Growth
Pacifism
Relic of Progenitus

 

Už jsem zmiňoval, že náš deck je poměrně dobře situován proti aggro deckům. Pokud i po shlédnutí decklistu nevíte proč, odpověď je jednoduchá: tento deck se snaží získat životy navíc všude, kde to aspoň trochu jde a zároveň s tím se snaží vyvinout dostatečně velký tlak na soupeře. Odůvodněme si nyní jednotlivé karty:


Tyto dvě slečny představují základ našeho decku a zajišťují nám stálý přínos životů. Jakmile jsou na bojišti, ideálně od prvního kola, každá další creatura, ať už naše, nebo opponentova, která přijde na bojiště, zvýší počet našich životů.


Další creatury, které se starají o přísun životů. Například Martyr of Sands nám ve 2. kole může přinést krásných 15 životů. Od prvních kol hry tak získáváme obrovské množství životů, které nám usnadňuje hru proti všem agresivním balíkům.


Hlavní hrozby našeho balíku. Jakmile je Ajani’s Pridemate na bojišti tak kdykoliv dostaneme život, dostane tento válečník +1/+1 counter, čímž se z něj velmi rychle stává nekontrolovatelná hrozba. Chalice of Life je transformovací karta, jejíž podmínku není v našem balíku nijak těžké splnit. Z tohoto nevinně vypadajícío artefaktu se tak záhy stává smrtící Chalice of Death, která našeho protivníka zabije v několika málo kolech.

První dvě karty představují důvod, proč je v názvu tohoto balíku slovo „token“. Vzpomínáte na naše Soul Warden a Soul’s Attendant? Každý token, který přijde na bojiště spustí jejich trigger a my tak brzy máme víc životů, než s kolika jsme začínali. Honor of the Pure navíc zajišťuje, že naše creatury nebudou jen nevinné 1/1, ale daleko větší a navíc jich bude hodně.


Precinct Captain představuje další způsob, jak navýšit počet našich creatur. Jakmile „bouchne“ našeho protivníka, vytvoří nám dalšího věrného vojáka. A tím se dostáváme k Mentor of the Meek. Jakmile nám přijde nějaká malá creatura na bojiště, můžeme naši zbývající manu proměnit v novou kartu.

Fontána představuje další způsob, jak získat nějaké ty životy navíc. Pacifismus nám navíc dovoluje zneutralizovat protivníkovu nepříjemnou creaturu.

Shrnuto a podtrženo, v ideálním světě má tento balík hodně životů, hodně creatur a dostatek karet. Co víc si přát? Myslím, že především kvalitní sideboard.

Sideboard

Brave the Elements – v případě, že bychom narazili na nějaký velmi agresivní deck, nebo například na nějaké jiné tokeny, představuje tato karta výborný způsob, jak poblokovat protivníkovy creatury, aniž bychom utrpěli jakékoliv ztráty.

Burrenton Forge-Tender – tento malý Kithkin představuje způsob, jak naše malé tokeny uchránit před kartami jako Pyroclasm nebo Anger of the Gods, kterými by mohl být nepřátelský červený mág vybaven.

Celestial Flare – je možné, že by se na levném modernu mohla vyskytnou obdova modernových G/W aur, které hrají na jednu velkou, obtížně zabitelnou, často necílovatelnou creaturu. Proti takovým strategiím je tato karta víc než ideální.

Sundering Growth – ten se hodí vždy. Ať už na protivníkův pacifismus nebo na jakýkoliv jiný nepříjemný enchantment nebo artefakt.

Pacifism – Pokud bychom narazili na protivníka, který hraje velké množství pro nás problematických creatur, jako například velké creatury s tramplem nebo silnými abilitami, přijde nám Pacifismus navíc více než vhod.

Relic of Progenitus – věřím, že na všech formátech se vždy vyskytne balík, který nějakým způsobem operuje s hrobem. Tyto balíky mohou být velmi nepříjemné a je dobré být na ně preventivně připraven. Alespoň minimální grave hate by měl být v každém sideboardu zahrnut.

 

Co přidat

Tento balík se snaží být tak levný, jak jen to jde. To s sebou samozřejmě nese i stinnou stránku, a sice že kvalita balíku se snižuje.

Pokud byste tedy o tomto balíku uvažovali a nevadilo by vám při pořizování balíku připlatit nějakou tu korunu navíc, za zvážení určitě stojí například Squadron Hawk v playsetu. Můžete zauvažovat o 4. Honor of the Pure. Pokud byste s tímto balíkem chtěli jít na modernový turnaj, zcela určitě stojí za přidání karty jako Unmake nebo Condemn. A pokud byste snad do balíku chtěli ivestovat opravdu hodně, zapřemýšlejte nad pořízením karet jako je Serra AscendantPath to Exile nebo Ranger of Eos.

Doufám, že se vám můj první článek líbil a že alespoň někdo z čtenářů tohoto článku najde v dnešním decku zalíbení. Přinejmenším na levném modernu by tento deck měl dominovat, a pokud byste s mým decklistem zavítali na nějaký modernový turnaj, věřím, že se neztratíte.

4 Komentářů

 1. Léve

  Líbí se mi myšlenka balíčku, ale jakožto hráči Soul Sisters mi v decklistu nesedí pár karet a nějaké další mi schází. Celkově mi přijde, že v balíčku je málo landů (z osobních zkušeností bych hrál raději 21 nebo 22 vzhledem k tomu, že se zde hraje 12 3 manových karet).
  Celkem mi zde Schází Squadron Hawk, který dává karetní výhodu a pomůže Martyrovi + s Honor of the Pure (dal bych playset a podpořil ještě více tokeny) je to opravdu parádní (mnohdy vyhrálo hru)
  Uvítal bych zde více removalů/triků a to především instantních v mainboardu (Unmake, Brave the Elements, Condemn, Devouring Light a atd.)

  Cathedral Sanctifier – mi přijde naprosto zbytečný a pomůže jedině kalichu, který je sice fajn, ale taky to není žádné terno a raději bych ho nahradil Loxodon Warhammer, které je pomalejší, ale dokáže nám značně pomoci s Trample

  Mentor of the Meek – zní to opravdu hezky, ale je to dosti pomalé a v mnoha situacích si budeme chtít zahrát něco jiného a tlačit na soupeře

  Chalice of Life – je fajn a pravděpodobně nahrazuje Serru, ale o proti ní je o dost pomalejší a nedokáže vyvíjet tlak tak rychle (nejdříve ve 4.tém kole) to Serra v ideálním případě už nadělí 18 zranění.

  Do sideboardu bych zřadil určitě Sundering Growth místo Disenchantu :)

  Když to shrnu, tak volba strategie balíčku je dle mého dosti dobrá a na začátečnické hraní i dosti silná. Karet je opravdu velká kvanta a chce to opravdu hledat + trochu popřemýšlet zda-li se nedá najít nějaká lepší alternativa a zda-li vůbec danou kartu zařadit do balíčku.
  Jen tak dál s budget balíčky pro začátečníky a pro příště by nebylo od věci nadnést strategii balíčku a jak s ním hrát :)
  Už se těším na další deck.

  1. Vít Tišer (Autor)

   Myslím, že hodně záleží na tom, jaký cíl by si s tímto deckem kladl jeho případný hráč. Tenhle balík zcela určitě není myšlený na regulérní modernové turnaje – vždyť i Soul Sisters ve své plné síle nejsou přímo Tier 1 deckem a už jsem dlouho neviděl větší turnaj, na kterém by se lépe umístily.
   Tento deck je primárně myšlený na hraní proti ostatním budget deckům a na případné turnaje v budget modernu. A naprostá většina budget decků musí být zákonitě pomalejší, než normální modernové decky (rychlé a dobré karty jsou v 99% případů také drahé) – a i proto je tento deck udělaný lehce pomalejší. Není zase tak kam spěchat a stačí nám hrát víc „na jistotu“.

   Když jsem balík vymyslel, společně s ním jsem udělal ještě další 3-4 levné balíky, u kterých jsem věřil, že by mohly nějakým způsobem uspět. Tenhle balík z toho vyšel daleko nejlépe.

   Souhlasím, že třeba Squadron Hawk je super. Ale 60 korun za playset není málo, je to téměř 10% celkové ceny balíku. Největší důraz jsem při stavbě kladl na rozpočet a snažil se ho snížit na naprosté minimum. Mohly by být použity daleko lepší karty. Ale pak by cena byla třeba 850kč a to už jsme někde jinde :)

   Nicméně musím více než souhlasit, že Sundering Growth je daleko lepší, než Disenchant :) Na modernu je karet velká spousta a tak se těžce hledá nejoptimálnější varianta.

   Díky za postřehy :)

 2. Standa

  Ajani pridemate nedostavá counter za každý život který dostaneme ale pokažde když nějaké životy získáme

  1. Vít Tišer (Autor)

   Vím, koukám, že jsem špatně zformuloval větu. Opraveno. Díky za upozornění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>