Report z PPTQ Krupka

pptq walkers

Není to už zrovna aktuální, ale staré ještě také ne.
V sobotu 26.7. jsem se zúčastnil PPTQ v Krupce, formát modern. Do poslední chvíle jsem ani nepřemýšlel nad tím, co vlastně budu hrát.
Za poslední půlrok jsem vystřídal několik balíků. Hrál jsem vyzkoušené klasiky, jako UWR Tempo, Grixis Delvera, ale protože rád experimentuji, měl jsem postavený třeba Esper control s Monastery Mentor. S Grixis Delverem jsem se už do topky nedávno dostal, přesto jsem jaksi neměl chuť ho hrát. Když jsem ho hrál naposled, tak jsem z 5 kol potkal 2 mirrory a další Delvery jsem viděl okolo sebe. Velmi nerad hraji proti mirroru a jsem zastánce originálních balíků, tak jsem přestal přemýšlet, jaký balík má největší šance uspět a vybral jsem si oblíbený odemílák. Já vím, teď si určitě říkáte „blázen jeden, nemá šanci“ a podobně, ale chtěl jsem si ten turnaj užít a to to jsem taky udělal.

1. kolo – Bye

Celkem bylo 21 hráčů a v prvním kole jsem k mé smůle/štěstí dostal bye.

2. kolo – Jan Kubiš (Jund)

Dostal jsem jako soupeře mého kamaráda Honzu, který hrál Jund. I když s Jundem nemám zrovna dobré hry, tady jsem měl trochu štěstí, protože jsem za obě dvě hry viděl jen jeden discard a na každou hrozbu jsem měl Path, který mě podržel.
Druhé kolo bylo trochu delší, protože můj balík už zná, nepoužíval fetche, ani si nehledal země za Path to Exile. Bál se totiž Archive Trap, která umí být nemilosrdná. Nicméně mu nechodily karty zrovna šťastně a já měl dostatečnou volnost, abych ho semlel.

3. kolo – Michal Král (Infect)

Potkal jsem obávaného nepřítele mého millu. Infect ! Mill má problém s rychlými balíky, hlavně s fritou. Jakmile je tam více potvor, tak to díky Crypt Incursion už není takový problém. Jenže proti infectu mi jsou životy k prdu, takže už v základu jsem měl 3 mrtvé karty. Jediná moje spása byly 4xPath to Exile a jeden Darkness.
V první hře mi poctivě přišel jak Path to Exile, tak Darkness a pomocí snapcasterů jsem dostal za celou hru jen 3 poisony a bez problémů jsem rozmetal jeho knihovnu.
Ze sideboardu jsem doplnil další dva Darkness, které jsou proti infectu opravdu nepříjemné.
Další hra mě poněkud překvapila. Zažil jsem snad tu nejrychlejší variantu zabití, co infect zvládne. Díky odemílání, jsem soupeři pomohl zahrát Become Immense a bez odpovědi na ruce, jsem dostal asi za 12 poisonů jedním útokem.
V rozhodující hře jsem si líznul úvodní ruku a začal jsem se usmívat, protože to bylo naprosto ideální. Měl jsem Darkness, Snapcaster Mage, Hedron Crab, Glimpse the Unthinkable, Island, Polluted Delta a další odemílaní.
Během hry jsem si dolíznul další Darkness a Snapcaster Mage, takže jsem měl k dispozici 4 mlhy. To už soupeř nedokázal rozdýchat a já jsem ho porazil.

4. kolo – Marek Fapšo (Elfové)

Do čtvrtého kola jsem mohl dostat 3 soupeře. Dva mohli mít po 3 výhrách jako já a pak kdokoliv se 2. Mezi lidmi se 2 výhrami byl i hráč s RG Tronem, kterého jsem vážně potkat nechtěl. Sice jsem schopný se vypořádat s kartami, co míchají hrob do knihovny, ale je to docela obtížné.
Měl jsem ale dobré pomocné hodnocení, tak jsem byl napárovaný s Markem Fapšem, který hrál elfy a měl také 3 výhry.
Proti elfům jsem se moc nebál. Už v základu mám hodně obrany proti deckům, které mají hodně potvor. Není vůbec nereálný dostat za Crypt Incursion zahraný ve 4.-5. kole okolo 36 životů.
Magic hraji už poměrně dlouho a co se týče karet jako takových, mám dost zkušeností. Ale s pravidly velkých turnajů už zas tolik ne. Chtěli jsme si s Markem dát remízu, která by se hodila nám oběma, ale nebyli jsme si jistí, jestli je to legální. Náš dojem pak umocnil judge, který nás nejspíše slyšel a vzal nám balíky na deckcheck nejspíše jako „trest“.
Tak jsme se dohodli, že budeme prostě hrát pomalu, aby nám došel časový limit. Zkrátka jako malý kluci :-D.
První hru jsem vyhrál, sice jsme se ani jeden moc nesnažili, protože jsme chtěli hru jen protahovat do remízy, ale měl jsem navrch.
Ve druhé hře se mi vůbec nedostalo zemí a měl jsem veliké zpoždění, tak jsem podlehl armádě elfů. Po dvou hrách nám došlo, že to takhle nepůjde. Oba máme rychlé balíky a i když jsme se snažili, zbývalo nám ještě asi 30min a už se okolo našeho stolu hromadili ostatní hráči včetně judge, kteří chtěli vidět, co se hraje na nejlepším stolu. Dohodli jsme se, že na remízu kašlem a prostě to dohrajeme.
Poslední hra byla nejvíce napínavá a vyrovnaná. Do té doby jsem Markovi neukázal nic ze sideboardu, proto ho nemile překvapil můj Ensnaring Bridge, který ho dokonale stopnul. Pak jsem jen odemílal a doufal, že se nedostane k Reclamation Sage, který je v každých elfech.
Když přišel první Chord of Calling, tak jsem si říkal, že se mnou pěkně zatočí, přestože jsem měl jeden Darkness na ruce, jeho knihovna byla ještě poměrně plná a jedno kolo by mi nestačilo. Jenže na jeho tváři se objevil trochu ztrápený výraz a do hry přišel jen Elvish Visionary s Markovo doznáním, že Reclamation Sage vyndal z balíků, protože předtím neviděl v tom mém žádný plnohodnotný cíl.
V tu chvíli ze mě spadly veškeré obavy, ale ne na dlouho. O kolo později jsem flipnul Jace, Vryn’s Prodigy, kterého jsem zkoušel v balíku. Aniž by mi došlo, čeho jsem se dopustil, chtěl jsem ho prozatím nafouknout a dal jsem jednomu z elfů -2 do útoku.
To, že jsem pěknej vůl, který si asi prohrál hru, mi došlo až v soupeřovo kole, v přibližně stejný moment jako jemu. Zaútočil s tím elfem a přes Ezuri, Renegade Leader si ho několikrát nafouknul. Naštěstí to zvládl „jen“ 4x a mě zůstaly 2 životy. Věděl jsem, že soupeř hraje Shaman of the Pack, a bál jsem se každého jeho líznutí. Nicméně jsem se nedočkal, buď jsem ho odemlel na začátku hry a nebo ho soupeř vyndal z balíku. Netuším. Každopádně jsem ho během dalších tří kol domlel a odešel s výhrou 2:1.

5. kolo – Petr Legat (Affinita)

Soupeř měl jen 3 výhry a navrhnul remízu. Nebyl jsem proti. Byl jsem první v tabulce, neměl jsem co ztratit. Byl jsem ujištěn, že vzájemně dohodnutá remíza, není proti pravidlům. No co …  vždy je pro někoho něco novinka. Souhlasil jsem tedy s remízou a začali jsme hrát jen tak.
Jednu hru jsem vyhrál a další dvě prohrál. Jedna prohra byla zaviněná nedostatkem zemí a všechny byly bez SB, takže nevím, jak by hry dopadly.
Lze jen říct, že affinita je rychlá a poměrně zlá a soupeř jí kočíroval více než slušně.

Dostal jsem se tedy do topky, měl jsem z toho zaslouženou radost a považoval to za úspěch vzhledem k tomu, že jsem hrál odemílák.

1. kolo topky – Vojtěch Šedivý (Mono U Tron)

Jako soupeře jsem dostal mého dlouholetého kamaráda Vojtu, který si nedávno dostavil Mono U Tron. Oba jsme spolu už proti sobě s těmito balíky hráli, tak jsme věděli, co nás čeká. Vojta hrál verzi Tronu bez Emrakula, což mi značně ulehčilo první hru. Jinak bych měl malou šanci na výhru.
První hra byla tedy poměrně stejná jako ostatní. Sem tam se mi dostalo nějakého counteru (převážně Remand, který mi nevadí). Ke konci hry Vojta vyložil Platinum Angel. Měl jsem Path na ruce a vojta neměl modrou manu na counter, takže jsem neváhal a poslal Angela na výlet. Byla to vojtova poslední záchrana, poté jsem ho dorazil.
Tušil jsem, že v další hře budu mít problémy. Kluci u nás vědí, co hraju a pár z nich má kvůli tomu Emrakula v SB. Věděl jsem, že Vojta v Mono U Tronu ho bude mít také.
Proto jsem nasidoval 3x Ravenous Trap spolu s párem Extirpate, které by mi případně pomohli rozbít jeho Tron a získali mi čas.
To co jsem si líznul do druhé hry, nebylo nic extra, ale byla tam Ravenous Trap, to mi dost zvedlo sebevědomí. Začátek hry nebyl nijak neobvyklý až na Vojtovo pohihňávání, které jasně značilo Emrakula v balíku. Ovšem netrvalo to dlouho. Ve třetím kole jsem měl kraba na stole a fetchoval jsem, odemel 6 karet a byl tam Emrakul. Vojta už chtěl s úsměvem vzít hrob a zamíchat si ho do knihovny, jenže já mu položil na stůl Trapu. Hrob se tedy exilnul i s Emroušem. Zbytek hry vypadal jako předtím.

2. kolo topky – Jiří Obraz (Podless Melira)

Byl jsem už docela nervózní, zdálo se mi divný, že jsem se s takovým deckem dostal až do semifinále bez nějakých větších problémů.
Bohužel moje předtucha byla správná. Můj soupeř Jiří Obraz hrající Podless Meliru mi udělil první a poslední porážku dne.
První hra mi o toho moc neřekla. Soupeř měl problémy se zeměmi, ze začátku se mu nedostávalo správných barev a pak už bylo pro něj pozdě. Ve druhé hře jsem teprve podruhé za turnaj mulliganoval, protože ruka plná zemí je nehratelná. Bohužel další ruka byla naopak jen s jednou zemí, ale jít na 5 karet jsem si už nemohl dovolit. Málo karet znamená málo odemílání a takové hry často končí prohrou. Během hry mi nakonec nějaké ty země dorazili, ale kombinace karet a pořadí, ve kterém chodily, bylo jaksi postižené a bez jakékoliv obrany proti potvorám. Následovala tedy jasná prohra.
V poslední hře to bylo velice vyrovnané, musel jsem s rozvahou pathovat a používat Darkness. Už na začátku hry mi byl zahozen Crypt Incursion, který by mi pravděpodobně hru vyhrál a žádný další ani snapcaster mi nepřišel. Hra se dostala do stavu, kdy měl soupeř už jen 13 karet v knihovně a poměrně velkou armádu, zatímco u mě byl na stole jen Hedron Crab a měl jsem ubohých 7 životů. Taky jsem měl Glimpse the Unthinkable, schovaný pod Shelldock Isle. Stačilo mi, si tedy dolíznout téměř cokoliv, abych vyhrál (Odemílaní, Snapcastera, zemi nebo proliz). Já si líznul Mesmeric Orb. Pomyslel jsem si, že ještě není nic ztraceno, protože byl soupeř zatapovaný a v upkeepu by se odemlel před líznutím.
Tak jsem zahrál Glimpse the Unthinkable, z Shelldock Isle a vyložil Mesmeric Orb. Bohužel měl protihráč dvě karty na ruce a jedna z toho byl Abrupt Decay, kterým zničil můj Orb a bylo rozhodnuto, že v semifinále končím.
Byl jsem z toho docela smutný, kdo by nebyl … Avšak Jirka si výhru poctivě zasloužil. V dalším kole porazil affinitu a stal se celkovým vítězem turnaje.

Po základní části, jsem skončil bez prohry se 4 výhrami a jednou remízou, v topce jsem se dostal až do semifinále. Všichni soupeři hráli kvalitně a měli dobře stavěné balíky, řekl bych topdecky. Takže až na bye nebyla žádná výhra zadarmo.
Co na to tedy říkáte ?
Že je mill podceňovaný balík, který si zaslouží místo mezi topdecky ? To nejspíš ne, ale ten hlouček lidí, který stál u mého stolu když jsem hrál a nevěřícně koukali jaký balík se dostal do topky byl k nezaplacení. Sice jsem nevyhrál, ale turnaj jsem si náramně užil a to je to hlavní :-).

Decklisty výsledné top 8:

  1. Podless Collected – Jiří Obraz

Creatures:
2x Anafenza, Kin-Tree Spirit
4x Birds of Paradise
3x Eternal Witness
1x Fiend Hunter
2x Flickerwisp
3x Kitchen Finks
1x Melira, Sylvok Outcast
1x Murderous Redcap
2x Noble Hierarch
1x Orzhov Pontiff
1x Qasali Pridemage
1x Scavenging Ooze
1x Spellskite
2x Viscera Seer
2x Voice of Resurgence
1x Reveillark
1x Sin Collector
1x Linvala, keeper of silence

Spell:
2x Chord of Calling
4x Collected Company
2x Path to Exile

Land:
2x Forest
2x Gavony Township
1x Godless Shrine
2x Overgrown Tomb
1x Plains
1x Swamp
2x Temple Garden
4x Wooded Foothills
4x Windswept Heath
3x Razorverge Thicket

Sideboard:
3x Abrupt Decay
1x Burrenton Forge-Tender
1x Eidolon of Rhetoric
1x Kataki, War’s Wage
1x Sin Collector
1x Kor Firewalker
3x Thoughtseize
1x Reclamation Sage
1x Anafenza, the Foremost
2x Choke

 

  1. Affinity – Petr Legat

Creature:
4x Arcbound Ravager
2x Etched Champion
2x Memnite
4x Ornithopter
4x Signal Pest
3x Steel Overseer
4x Vault Skirge
2x Master of Etherium
2x Spellskite

Spell:
3x Galvanic Blast
1x Thoughtcast
4x Cranial Plating
4x Mox Opal
4x Springleaf Drum
1x Welding Jar

Land:
4x Blinkmoth Nexus
4x Darksteel Citadel
4x Glimmervoid
4x Inkmoth Nexus
1x Mountain

Sideboard:
1x Ancient Grudge
1x Grafdigger´s Cage
1x Torpor Orb
2x Etched Champion
2x Dismember
2x Rest in Peace
2x Thoughtseize
2x Wear
2x Whipflare

 

  1. Mill – Lukáš Húska

Creature:
4x Hedron Crab
1x Jace, Vryn’s Prodigy
3x Snapcaster Mage

Spell:
4x Archive Trap
3x Crypt Incursion
1x Darkness
4x Path to Exile
1x Trapmaker’s Snare
4x Visions of Beyond
3x Breaking / Entering
4x Glimpse the Unthinkable
2x Mind Funeral
4x Mesmeric Orb

Land:
1x Darkslick Shores
4x Flooded Strand
1x Godless Shrine
1x Hallowed Fountain
3x Island
1x Marsh Flats
1x Nephalia Drownyard
4x Polluted Delta
2x Shelldock Isle
2x Swamp
2x Watery Grave

Sideboard:
1x Crypt Incursion
2x Darkness
3x Ensnaring Bridge
2x Extirpate
2x Paraselene
3x Ravenous Trap
2x Tempest of Light

 

  1. Loam Pox – Petr Češka

Creature:
4x Bloodghast
1x Golgari Brownscale
2x Vengeful Pharaoh

Spell:
2x Abrupt Decay
2x Darkblast
4x Faithless Looting
1x Flame Jab
2x Go for the Throat
4x Life from the Loam
4x Lingering Souls
1x Murderous Cut
1x Raven’s Crime
4x Smallpox
1x Conflagrate
4x Zombie Infestation

Land:
2x Blood Crypt
4x Bloodstained Mire
1x Forest
4x Ghost Quarter
1x Godless Shrine
2x Overgrown Tomb
1x Polluted Delta
1x Stomping Ground
2x Swamp
4x Verdant Catacombs
1x Wooded Foothills

Sideboard:
4x Ancient Grudge
3x Jund Charm
1x Darkblast
3x Golgari Brownscale
2x Raven’s Crime
2x Ray of Revelation

 

  5. Elves – Marek Fapšo

Creature:
4x Elvish Archdruid
3x Elvish Mystic
4x Elvish Visionary
3x Ezuri, Renegade Leader
4x Heritage Druid
1x Eternal Witness
1x Fauna Shaman
4x Llanowar Elves
4x Nettle Sentinel
1x Reclamation Sage
2x Shaman of the Pack
1x Spellskite
1x Phyrexian Revoker

Spell:
4x Chord of Calling
4x Collected Company

Land:
2x Overgrown Tomb
1x Wooded Foothills
4x Windswept Heath
5x Forest
3x Nykthos, Shrine to Nyx
4x Gilt-Leaf Palace

Sideboard:
1x Relic of Progenitus
1x Brain Maggot
1x Elvish Eulogist
1x Scavenging Ooze
2x Abrupt Decay
2x Dismember
1x Gnaw to the Bone
2x Nissa, Worldwaker
3x Thoughtseize
1x Creeping Corrosion

 

6. Infect – Michal (Mechy) Král

Creature:
4x Noble Hierarch
4x Glistener Elf
4x Blighted Agent
4x Ichorclaw Myr
4x Llanowar Augur

Spell:
4x Apostle’s Blessing
4x Might of Old Krosa
4x Vines of Vastwood
2x Mutagenic Growth
2x Become Immense
3x Rancor
2x Giant Growth

Land:
3x Forest
1x Breeding Pool
4x Inkmoth Nexus
3x Pendelhaven
2x Wooded Foothills
2x Verdant Catacombs
2x Windswept Heath
2x Misty Rain

Sideboard:
3x Viridian Corrupter
1x Breeding Pool
4x Dispel
2x Nature’s Claim
2x Ratchet Bomb
2x Twisted Image

 

7. Jund – Jan Kubiš

Creature:
4x Tarmogoyf
4x Dark Confidant
3x Scavenging Ooze
1x Huntmaster of the Fells
1x Tasigur, the Golden Fang
1 x Olivia Voldaren

Spell:
3x Inquisition of Kozilek
3x Thoughtseize
4x Lightning Bolt
2x Abrupt Decay
3x Terminate
1x Maelstrom Pulse
2x Kolaghan’s Command
4x Liliana of the Veil

Land:
1x Forest
2x Swamp
4x Blackcleave Cliffs
1x Twilight Mire
1x Treetop Village
2x Raging Ravine
1x Overgrown Tomb
1x Stomping Ground
1x Blood Crypt
4x Verdant Catacombs
3x Bloodstained Mire
1x Wooded Foothills

Sideboard:
1x Ancient Grudge
3x Fulminator Mage
1x Duress
1x Choke
1x Chandra Pyromaster
2x Anger of the Gods
2x Feed the Clan
1x Grafdigger´s Cage
1x Jund Charm
1x Nihil Spellbomb
1x Night of Soul’s Betrayal

 

8. Mono-U Tron – Vojtěch Šedivý

Creature:
1x Platinum Angel
1x Solemn Simulacrum
1x Sundering Titan
1x Treasure Mage
1x Wurmcoil Engine
1x Spellskite
1x Trinket Mage

Spell:
4x Expedition Map
1x Mindslaver
1x Oblivion Stone
4x Condescend
4x Remand
3x Repeal
4x Thirst for Knowledge
2x All is Dust
2x Dismember
2x Chalice of the Void
1x Ugin, the Spirit Dragon
1x Batterskull
1x Cyclonic Rift

Land:
1x Academy Ruins
8x Island
1x Oboro, Palace in the Clouds
1x Ghost Quarter
4x Urza’s Mine
4x Urza’s Power Plant
4x Urza’s Tower

Sideboard:
1x Hurkyl’s Recall
2x Relic of Progenitus
1x Cyclonic Rift
1x Oblivion Stone
1x Solemn Simulacrum
1x Spellskite
1x Emrakul, the Aeins Torn
1x Wurmcoil Engine
1x Jace Beleren
1x Bottle Gnomes
1x Trinket Mage
2x Spell Pierce
2x Negate

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>